Zaujímavosti

 

Unikáty v okolí mesta Lipany….oplatí sa vidieť…

 

     V obci Krivany sa každý rok koná pravidelne folklórny festival na miestnom amfiteátri, kde sa nachádza aj zbierka starožitných predmetov na počesť zachovania ľudovej kultúry Šariša – mikroregiónu Hornej Torysy. Nachádza sa tu aj technická pamiatka zo 17. storočia – funkčný Kamenný mlyn, ktorý sa už využíva dnes na rekreačné účely a je sprístupnený verejnosti.

     V Ľutine, sa nachádza známe pútnické miesto gréckokatolíkov i pravoslávnych veriacich. Stojí tu novozrekonštruovaný Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorý bol povýšený pápežom Jánom Pavlom II. na Baziliku Minor. Traduje sa, že miestnej žene sa tu zjavoval sv. Mikuláš, ktorý jej prikázal, aby bol na tomto mieste postavený kríž.

     Za obcou Kamenica sa nachádza Bradlové pásmo, ktorého jedno skalné bradlo pripomína postavu spiaceho mnícha. Takéto pomenovanie dostal tento úkaz od miestnych obyvateľov. Pod skalami sa nachádza aj hranica európskeho rozvodia, medzi Baltským a Čiernym morom.

     Neďaleko obce Lačnov sa minulý rok zistil zaujímavý úkaz. Nezabrzdené autá i autobus tam namiesto z kopca idú do kopca. Hore kopcom tečie aj voda. Začalo sa hovoriť o tom, že tu neplatí gravitačný zákon a ide o gravitačnú anomáliu. Odborníci sa vyjadrili, že to môže byť gravitačná porucha, porucha geomagnetického poľa, avšak po dôkladnom preskúmaní sa zistilo, že ide o očný klam. Takýto úkaz je možné vidieť len v 4 štátoch na svete – v Grécku, Kalifornii, Taliansku a Japonsku.

     Okresné mesto Sabinov – Oscarové mesto, dostalo názov vďaka natáčaniu filmu Obchod na korze v roku 1964. Ten sa zapísal do dejín československej kinematografie, pretože ako prvý v Československu a jediný na Slovensku získal zlatu sošku Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Hlavnú úlohu vo filme stvárnil významný slovenský herec Jozef Króner a režisérom filmu je Ján Kadár. Na počesť natáčania filmu sa nachádza na námestí pamätná tabuľa priamo pred obchodom, kde všetko prebiehalo. V informačnom centre sa nachádza aj expozícia pripomínajúca nakrúcanie filmu Obchod na Korze.

 

Krivianska chyža pri amfiteátri (Tradičný historický dom v obci Krivany) Unikátna zbierka historických artefaktov vďaka Jánovi Lazoríkovi Technická pamiatka zo 17. storočia - Vodný mlyn v Krivanoch Spiaci mních - prírodná rezervácia Bradlové pásmo Obchod na korze - pamätná tabuľa v Sabinove