Turistika

     Lipany sa nachádzajú v Spišsko-šarišskom medzihorí, ktoré z juhu obklopuje pohorie Bachureň a Šarišská vrchovina a zo severu pohorie Čergov. Nachádza sa tu prírodná rezervácia Bišar (obec Tichý Potok), Bradlové pásmo pri Kamenickom hrade (obec Kamenica) a národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol (obce Kamenica a Lúčka). Okolie mesta je charakteristické ľahkým a rýchlym prístupom k značkovaným chodníkom, ktoré vedú k zaujímavostiam a dominantám Čergovského pohoria a Šarišskej vrchoviny.

 

CYKLOTURISTIKA: kde sa nachádzajú cykloturistické chodníky v okolí mesta Lipany nájdete TU

 

TURISTICKÉ TRASY:

 

:: Lipany – Lipovce – Široké (žltá značka)  

 Lipany - SirokeTrasa má dĺžku 31 km a začína v meste Lipany, ďalej za obcou Dubovica sa prechádza pohorím Bachureň. Obec Renčišov je v súčanosti chatárska oblasť, kde sa nachádza lyžiarské stredisko Buče, ktoré je v zimnom období v prevádzke. Cesta pokračuje ďalej do Lipoviec, kde sa nachádza prírodná rezervácia, prameň minrálnej vody Baldovská a jaskyňa Zlá diera. Známy je aj Lačnovský kaňón. Trasa pokračuje cez obec Šindliar, kde sa nachádza prameň Sultán. Prechod pokračuje prírodnými úkazmi Smrekovica a Patria a konči sa v obci Široké. 

:: Ľutina – Za hradom  (žltá značka)

 Lutina - Hanigovsky hradSú známe dve turistické trasy na Hanigovský hrad. Prvá vedie po zelenej značke z Hanigoviec. Druhá kratšia trasa vedie cez Ľutinu po žltej značke. Cesta začína na konci obce, kde sa nachádza Bazilika Minor, známe pútnicke miesto grekokatolíkov. Trasa pokračuje okolo niekoľkých zastaralých kaplniek aj s pitnými studničkami. Túra na Hanigovský hrad trvá 1 hodinku. Ten momentálne prechádza rekonštrukciou, kvôli zachovaniu hradných múrov. Z tohto miesta je krásny pohľad na Šarišský hrad. Cesta pokračuje ďalej a napája sa na zelenú značku. 

:: Lipany (Balažka) – Kamenica – Kamenický hrad  (žltá značka)

Nad mestom Lipany sa nachádza vrch Balažka, z ktorého vedie cesta pozdĺž koľajovej dráhy do obce Kamenica. Priamo nad obcou sa nachádza hradný vrch, kde sa nachádzajú zvyšky niekdajšieho hradu. Nachádza sa tu i prírodná rezervácia Bradlové pásmo. Táto turistická trasa trvá 45 min., v ktorej sa dá pokračovať ďalej po žltej značke na vrch Minčol.

 

:: Lúčka Potoky – Minčol  (žltá značka)

Trasa prechádza žltou značkou, napája sa na vyššie uvednú trasu na Kamenický hrad. Turistický chodník začina za obcou Lúčka v časti Potoky. Cesta na vrch Minčol trvá 1 hodinu a 30 min. Vrch Minčola je výnimočný v tom, že sa tam stretávajú 4 turistické trasy z každej svetovej strany. Pod vrchom sa nachádza aj turistická chata – útulňa, kde sa dá prespať. Zaujímavosťou je, že miestny obyvatelia využívajú túto oblasť predovšetkým na zber čučoriedok. 

 

:: Lipany – Ďurková  (zelená značka) 

Trasa Lipany – Ďurková je značená zelenou značkou s dĺžkou 19 km. Začína sa trasou nazývanou Pod Balažkou, cez ktorú vedú vlakové koľaje. Schádza sa do neobývanej obce Putnov, kde sa nachádza niekoľko domov využívaných na rekreačné účely. Trasa pokračuje cez Demianku a prechádza sa vrchom Petrov hon. Nasleduje sedlo nazývane Kňazová, z ktorého sa schádza do obce Ďurková kde trasa končí.