Pamiatky

 

MESTO LIPANY: nachádza sa tu rímskokatolícky kostol sv. Martina z prvej polovice 14. storočie. Kostol má hodnotný interiér, najmä gotické oltáre, náhrobníky a kamenárske práce na portáloch. Hlavný Oltár je z dielne Majstra Pavla z Levoče. Najstaršou súčasťou bohato zdobeného interiéru je drevorezba Panny Márie a Ježiša Krista, ktorá pochádza zo 14. storočia. V meste sa nachádza aj kaplnka Premenenia Pána z roku 1837 a barokový kostol sv. Márie Magdalény z roku 1760, i starobylá mohutná lipa rastúca pri kostole, ktorá je zákonom chránená a má úctyhodných 320 rokov. V dolnej časti parku sa nachádza Pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny.

 

HRADY V OKOLÍ: Mapa hradov a hradných zrúcanín v Šarišskom regióne TU

 

:: Kamenický hrad – je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, na vápencovom brale pohoria Čergov. Hrad od 13. storočia a ešte asi pred 450 rokmi bol centrom diania spoločenských a historických udalostí hornošarišského regiónu v tejto oblasti. V súčanosti prebieha na hrade rekonštrukcia prostredníctvom Občianskeho združenia Kamenná veža.

:: Nový (Hanigovský) hrad – ruiny hradu ležia na pomerne strmom homoľovitom kopci na severovýchod od obce Hanigovce, na úpätí Čerchovského pohoria. Hrad bol prestavaný z pôvodného dreveného hradu v polovici 14. storočia. V súčanosti prebieha na hrade rekonštrukcia vrámci Občianského združenia Novum Castrum. 

:: Šarišský hrad – patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Je postavený na Šarišskom vrchu – kužeľovitom andezitovom nad mestečkom Veľký Šariš. Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta slúži ako náučný chodník. Celý hradný vrch je Národnou prírodnou rezerváciou. Opevnenie hradu je zachovalé, vrátane bášt.

:: Hrad Plaveč – zrúcanina hradu na homoľovitom trávnatom kopci nad riekou Poprad, priamo nad cestou v obci Plaveč. Hrad ako opevnené strážne miesto vznikol už v 12. storočí, avšak po požiari roku 1856 už nebol obnovovaný.

:: Ľuboviansky hrad – sa nachádza na severnom Spiši, nad údolím rieky Poprad v meste Stará Ľubovňa. Od roku 1966 sa stal sídlom pre ľubovianske múzeum. To od svojho vzniku zhromažďuje historické, etnografické, umelecké a prírodovedecké zbierky. Medzi hradmi na Slovensku mu prináleží unikátne miesto. Prekrásna aleja v podhradí a blízky skanzen s hodnotným dreveným kostolom iba dotvárajú osobitnú atmosféru hradu Ľubovňa.